Architektura wnętrz nowym trendem na polskich uczelniach

W ostatnich latach zauważalny stał się wzrost zainteresowania tematyką architektury i dekoracji wnętrz. Po latach siermiężnego PRL-u Polacy w końcu osiągnęli status materialny pozwalający im spełniać marzenia o pięknie urządzonych domach czy mieszkaniach. Specjaliści zajmujący się wystrojem wnętrz i ogrodów są obecnie wprost rozchwytywani. Niestety, na rynku jest ich obecnie nadal zbyt niewielu, by mogli spełnić oczekiwania wszystkich konsumentów.

Wzrost zainteresowania architekturą wnętrz

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu sytuacja na rynku mieszkaniowym była tak zła, że osoby otrzymujące tzw. przydział na mieszkanie nie zwracali już żadnej uwagi na to, w jakim stanie owo mieszkanie będzie. W tych czasach określenia takie jak dekoracja czy architektura wnętrz były całkowitą abstrakcją. Sytuacja ta zaczęła się zmieniać w latach 90-tych, kiedy budownictwo mieszkaniowe, choć nadal niewydolne, nie było już tak ograniczane niedoborami materiałowymi. Problemem był wprawdzie brak pieniędzy, jednak osoby zamożne miały realną szansę na zamieszkanie we wnętrzach przygotowanych według najnowszych standardów światowych.

Architektura wnętrz

Architektura wnętrz

Przez kolejne lata udało się osiągnąć ten poziom gospodarczego rozwoju i zamożności społeczeństwa, aby móc w końcu na szeroką skalę spełniać marzenia o mieszkaniu w pięknych, stylowych wnętrzach o niepowtarzalnym charakterze. Polacy coraz liczniej samodzielnie lub z pomocą fachowców zaczęli dekorować swoje domy i mieszkania zgodnie z własnymi oczekiwaniami, poczuciem estetyki i komfortu. Niestety, nie każdy – z różnych powodów – może pozwolić sobie na samodzielne zajmowanie się kwestiami architektury i dekoracji wnętrz, zaś liczba specjalistów dostępnych na polskim rynku jest mocno ograniczona. Na szczęście, przynajmniej na ten drugi problem dość szybko znaleziono odpowiednie rozwiązanie.

Polskie uczelnie kształcą specjalistów

Studia o kierunku Architektura wnętrz oraz specjalizacjach w rodzaju Home design, Wnętrza publiczne czy Projektowanie wystaw zaczęły powstawać stosunkowo niedawno. Studia te przygotowują słuchaczy do działalności twórczej z zakresu projektowania i wystroju wnętrz, do pracy w ramach dużych, wieloosobowych zespołów projektowych, do posługiwania się najnowocześniejszymi narzędziami informatycznymi (głównie graficznymi) stanowiącymi pomoc w aranżacji i dekoracji wnętrz oraz do tworzenia własnych wizualizacji.

Studenci na wymienionych specjalnościach często zachęcani są do samodzielnego doskonalenia swoich umiejętności i kształtowania własnego, indywidualnego i charakterystycznego stylu. Style ten – jeśli będzie odpowiednio przemyślany i dopracowany – może dać podstawy nowej marce gwarantującej tworzącej ją osobie rozpoznawalność i stałe miejsce na rynku designerskim.

Artykuł powstał przy współpracy z uczelnią UTH

[an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive]