Bezzwrotne dotacje dla firm – co warto o nich wiedzieć?

Otrzymanie dotacji na firmę wiąże się ze spełnieniem szeregu wytycznych. W niektórych przypadkach musi być to nasza pierwsza działalność. W innych wystarczy nie prowadzić jej przez określony czas. Co musimy wiedzieć przed ubieganiem się o bezzwrotne dotacje z unii?

Bezzwrotne dotacje dla firm – co zrobić, aby je otrzymać?

Każda osoba może otrzymać dotację na rozwój lub otwarcie firmy. Musimy spełnić jednak określone warunki. Jeśli ubiegamy się o dotacje na rozpoczęcie działalności, nie możemy jej wcześniej zarejestrować – w tym przypadku automatycznie zostaniemy zdyskwalifikowani.

To, z jakich dotacji będziemy mogli skorzystać, jest zależne przede wszystkim od naszej sytuacji finansowej. Jeśli nie pracujemy lub jesteśmy bezrobotnymi, ale nie zarejestrowani w Urzędzie Pracy możemy ubiegać się o świadczenia w ramach programu Rozwoju Przedsiębiorczości.

W przypadku, gdy dokonaliśmy rejestracji w Urzędzie Pracy, możemy skorzystać z programu pomocy Funduszu Pracy.

Wnioski unijne – jak je składać? Od czego zacząć?

Dotacje unijne możemy otrzymać, gdy zgłosimy się do najbliższej instytucji, która zgłasza zapotrzebowanie na beneficjentów. Wypełniamy odpowiednie dokumenty, które są niezbędne do złożenia wniosku i czekamy na wyniki procesu selekcyjnego. Komisja przyznaje dotacje osobom, które spełniają wymagania. Szczegółowe wytyczne zawarte są na oficjalnej stronie instytucji, do której składamy wniosek.

Beneficjent ostateczny, co dalej? – zarządzanie projektami unijnymi

Gdy zakwalifikowaliśmy się do programu, zostaniemy skierowani na szkolenie, które daje nam możliwość pozyskania informacji na temat tego, jak założyć działalność gospodarczą, a także, w jaki sposób skonstruować biznesplan, który będzie niezbędny do ubiegania się o dotację. Składamy biznesplan do oceny komisji. Wybiera ona najlepsze i tym udziela wsparcia finansowego i nie tylko. Beneficjent otrzymuje również dalsze szkolenie z zakresu prowadzenia firmy i przygotowuje wniosek o wsparcie inwestycyjne już jako przedsiębiorca.

[an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive]