Czy warto wybrać budynki modułowe?

Budynki modułowe, czyli z korzystające z prefabrykowanych elementów zamiast budowy od zera, kojarzą się wielu osobom z dość średniej jakości i urody blokami mieszkalnymi tak powszechnymi w budownictwie okresu PRL-u. Wraz ze zmianą systemu wydawało się, że ta forma budownictwa odejdzie w niepamięć. Szybko Jednak okazało się, że budowane masowo przez deweloperów w technologiach innych niż niesławna wielka płyta budynki wcale nie mają samych zalet w porównaniu z budownictwem modułowym.

Kiedy warto wybrać budynki z kontenerów?

Przede wszystkim wtedy, kiedy zależy nam na czasie. Trudno sobie wyobrazić technologię, która pozwoli na szybsze postawienie budynku niż właśnie kontenery. Oczywiście realnie do czasu zbudowania takiego budynku powinniśmy doliczyć czas przygotowywania gotowych modułów w fabryce, jednak z naszej perspektywy liczy się w zasadzie tylko czas od zamówienia, do chwili, w której budynki modułowe pojawią się na naszym terenie.

Budynki z kontenerów mogą być nowoczesne

Kolejnym skojarzeniem, jeśli chodzi o budynki modułowe, może być zestaw kontenerowy pomieszczeń socjalnych, widocznych przy wielu budowach. Pomijając fakt, że stawia się tam raczej na praktyczność niż na estetykę, więc moduły takie mogą nie robić zbyt dużego wrażenia – to są one niezwykle użyteczne.

Budynki modułowe

Źródło: weldon.pl

Pozwalają bowiem w bardzo krótkim czasie przygotować pełną infrastrukturę mieszkalną dla setek pracowników, a po skończonej pracy równie szybko ją zdemontować i przenieść w inne miejsce. Trudno sobie wyobrazić każda budowa miała się zaczynać od postawienia budynków z przeznaczeniem tylko dla budowlańców po to, aby zaraz po jej zakończeniu nie wiedzieć co z nimi zrobić.

Kontenery przydają się nie tylko na budowach

To, że budynki kontenerowe świetnie sprawdzają się jako konstrukcje tymczasowe nie oznacza, że nie mogą pełnić funkcji stałej. Bardzo często bowiem wykorzystuje się tę technologię do budowy obiektów komercyjnych – z przeznaczeniem na handel, gastronomię, stacje benzynowe i wiele innych celów. Spotyka się również szkoły, przedszkola i inne obiekty użyteczności publicznej bazujące właśnie na gotowych modułach.

Cena ma znaczenie

Mimo oczywistych zalet użytkowych budownictwa modułowego, głównym powodem wybrania takiej technologii jest dla wielu osób cena. O ile w przypadku tradycyjnego systemy budowania zazwyczaj możemy spodziewać się ceny kilku tysięcy złotych za metr kwadratowy, to jeśli wybierzemy system modułowy – bez większego problemu będziemy mogli uzyskać znacznie niższą cenę.

[an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive]