Handel w sieci

W świecie współczesnym niemal wszystko można już zrobić przez Internet. Bardzo dużo przedsiębiorstw skupia na nim swoje działania, a niektóre firmy istnieją tylko i wyłącznie w sieci. Głównie dotyczy to branży handlowej. Sklepy Internetowe stały się w ostatnich latach bardzo popularne, a coraz większa liczba konsumentów ceni sobie możliwość zrobienia zakupów bez wychodzenia z domu.

Zanim wejdziesz na rynek handlu Internetowego

Jak przed założeniem każdego rodzaju przedsiębiorstwa, także tego Internetowego, trzeba zgromadzić najpierw odpowiedni asortyment, zrobić badania rynku, mieć dobry pomysł na biznes i jego promowanie. Przed podjęciem decyzji o takiej formie zarobku trzeba się dobrze zastanowić, czy odnajdziemy się prowadząc tego typu biznes.

Przedsiębiorca, który zdecydował się na założenie firmy Internetowej musi doskonale poruszać się w tym środowisku, znać jego niuanse i czuć się na jego polu swobodnie. Odpowiedni wybór grupy docelowej (w zależności od wieku, subkultury, kraju zamieszkania) i rodzaju sprzedaży (usługi, sprzedaż towarów) muszą ze sobą współgrać.

Formalności

Po podjęciu decyzji o prowadzeniu działalności gospodarczej przez Internet trzeba dopełnić kilku formalności. Są one identyczne jak w przypadku założenia każdej innej działalności gospodarczej, trzeba między innymi:

  • dokonać rejestracji działalności gospodarczej,
  • założyć firmowy rachunek bankowy i powiadomić o tym Urząd Skarbowy,
  • wystąpić o numer NIP i REGON,
  • zgłosić ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, jeśli jest taka potrzeba,
  • dokonać w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie rejestracyjne przed dokonaniem się pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT i wybrać rodzaj opodatkowania,
  • jeśli istnieje taka potrzeba – wystąpić o koncesję.

Kilka z tych podpunktów można załatwić drogą Internetową.

Po rozpoczęciu swojej działalności w Internecie trzeba pamiętać o rzetelnym opisie swoich towarów i usług. Dane niezgodne ze stanem faktycznym mogą spowodować utratę zaufania klientów i upadek działalności.

Czym właściwie jest handel Internetowy?

To możliwość dokonywania i realizowania transakcji kupna-sprzedaży online między rezydentami tego samego kraju (obrót krajowy) lub między rezydentami dwóch albo więcej krajów (obrót międzynarodowy). Najpopularniejszą metodą handlu elektronicznego jest handel za pośrednictwem sieci Internet. Właściciele przedsiębiorstw tworzą swoje wirtualne sklepy i za ich pomogą dochodzi do transakcji.

Handel w sieci może znacząco obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli będzie prowadzona z wykorzystaniem głównie swojego miejsca zamieszkania – odpadają koszty kupna lub wynajmu lokalu. Wielu przedsiębiorców doskonale odnajduje się prowadząc taki sklep samodzielnie. Biznes prowadzony z domu można mieć pod kontrolą w każdej chwili i sytuacji, a dostęp do asortymentu natychmiastowy. Jak w każdej innej działalności – w Internecie można trafić na oszustów i trzeba się przed nimi chronić.

[an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive]