Instalacja pneumatyczna – znaczenie sprężarki i zaworów

Rozwijana w ramach inżynierii mechanicznej dziedzina nauki, jaką jest pneumatyka, umożliwia tanią i ekologiczną pracę mnóstwa urządzeń przemysłowy i nie tylko. Warto nieco bliżej przyjrzeć się temu, jak działa instalacja pneumatyczna, z wyróżnieniem jej najważniejszych elementów – sprężarki oraz zaworów umożliwiających kontrolę przepływu.

Źródło sprężonego powietrza

Ażeby możliwa była praca sprzętu pneumatycznego, konieczne jest wytworzenie sprężonego powietrza. Nie jest to możliwe bez sprężarki, czyli urządzenia niejako napędzającego całą instalację pneumatyczną. Sprężarka może być urządzeniem dużym, samodzielnym, jak i relatywnie małym, wbudowanym w dane urządzenie. W przemyśle zwykle jest to sprzęt o pojemności nawet kilkudziesięciu litrów, często wyposażony dodatkowo w specjalny zbiornik magazynujący powietrze. Natomiast jeśli chodzi o mniejsze sprężarki, znaleźć je można między innymi w sprzęcie domowym, takim jak odkurzacz.

instalacje pneumatyczne

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na zróżnicowanie sprężarek. W przemyśle bardzo często spotykane są tak zwane sprężarki tłokowe. Ich budowa jest relatywnie prosta, gdyż działanie urządzeń opiera się tu na ruchu tłoka przemieszczającego powietrze w celu zmniejszenia jego objętości. Bardziej złożone urządzenia z tej kategorii to sprężarki, w których tłok jest zastępowany przez inne elementy robocze. Mowa tutaj głównie o śrubie i spirali oraz odpowiednich sprężarkach – śrubowej i spiralnej.

Transport sprężonego powietrza

Sprężarka zmniejsza objętość powietrza po to, aby wytworzyć energię, która umożliwi działanie danego narzędzia czy maszyny. Jednakże, aby było to możliwe, konieczne jest przetransportowanie sprężonego powietrza do urządzenia. Do tego właśnie potrzebna jest instalacja pneumatyczna. Niezwykle istotna jest całkowita szczelność instalacji, gdyż w przypadku nawet niewielkich szczelin spada ciśnienie, przez co tracona jest energia. Należy w tym miejscu wspomnieć również o kontroli przepływu sprężonego powietrza. Kontrola jest potrzebna dla sprawnego działania urządzeń, oszczędności energii oraz ze względów bezpieczeństwa. Dlatego właśnie porządna instalacja pneumatyczna posiada zawory w postaci tradycyjnych zaworów kulowych lub zaworów pneumatycznych. Za ich pomocą można częściowo lub całkowicie zamknąć przepływ oraz w dowolnym momencie znów go otworzyć. Są to strategiczne elementy instalacji, dlatego też istotna jest ich najwyższa możliwa jakość. Tego typu elementy warto zatem nabywać tylko u dobrze sprawdzonych sprzedawców. Jednym z nich jest z pewnością Air-com – firma z dużym stażem i niezliczoną liczbą pozytywnych opinii.

[an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive]