Jak wybrać akumulator do samochodu?

O ile akumulatory przeważnie nie robią żadnych problemów, gdy jest ciepło, to potrafią niemile zaskoczyć w pierwszy chłodny poranek. Często w takim przypadku wystarczy kilkugodzinne doładowanie, ale niekiedy nie obejdzie się bez kupna nowego ogniwa. Wbrew pozorom zarówno sam zakup jak i późniejsza wymiana nie jest jakimś wielkim wyzwaniem. Wystarczy się trzymać kilku przydatnych zasad, które pozwolą dobrać optymalny akumulator do posiadanego samochodu.

Rodzaj akumulatora

Dostępne na rynku akumulatory występują w kilku rodzajach, różniących się zastosowaną technologią wykonania i parametrami. Najbardziej popularne są akumulatory kwasowo-ołowiowe, przy swoich parametrach są one atrakcyjne cenowo oraz posiadają wysoką trwałość. W akumulatorach żelowych zamiast płynnego elektrolitu producenci stosują żel krzemionkowy, co zapewnia większą pojemność. Dobrze sprawdzają się one w pojazdach terenowych i przyczepach kempingowych, ale nie można ich stosować do rozruchu. W ostatnich latach coraz częściej spotykane są akumulatory AGM, stosuje się je w samochodach wyposażonych w system START-STOP albo rozbudowaną instalację elektryczną. Generalnie zaleca się, żeby wybierać taki rodzaj akumulatora, jaki zastosował producent. Montaż innego może zakończyć się jego szybkim uszkodzeniem lub nieprawidłową pracą.

Sklep z akumulatorami

Parametry

Drugim ważnym aspektem przy wyborze akumulatora jest właściwe dobranie jego parametrów. Dotyczy to zarówno rozmiaru, kształtu i ułożenia biegunów, jak również pojemności i prądu rozruchowego. Pierwsza grupa parametrów jest oczywista – zakupiony akumulator musi się zmieścić w miejscu na niego przeznaczonym, trzeba go też dobrze przymocować i prawidłowo podłączyć do instalacji. Parametry z drugiej grupy wymagają dokładniejszego omówienia. Aby akumulator mógł obsłużyć wszystkie odbiorniki, to musi mieć odpowiednią pojemność, najczęściej podaje się ją w Ah ( amperogodzinach ). Zbyt mały może nie zapewnić wystarczającego poboru prądu, i szybko ulec uszkodzeniu w wyniku powtarzających się procesów głębokiego rozładowania. Ale zbyt duży też nie jest wskazany – a to ze względu na to, że podczas codziennej jazdy ciężko go będzie dostatecznie naładować. Ważny, szczególnie zimą, jest też prąd rozruchowy, parametr ten określa, jak dużo prądu może zostać jednorazowo pobrane podczas uruchamiania silnika. O ile w przypadku pojemności należy trzymać się zaleceń producenta ( najczęściej podaje on dopuszczalny zakres ), o tyle w przypadku prądu rozruchowego parametr ten powinien być możliwie jak największy.

Gdzie kupować?

Wiedząc już, na jakie parametry zwracać uwagę, trzeba znaleźć miejsce, gdzie akumulator się kupi. Zdecydowanie należy unikać wszelkich marketów – akumulatory w nich dostępne często są bowiem zleżałe, i przez to szybko mogą stracić swoje parametry. Zdecydowanie lepszym wyjściem będzie poszukanie specjalistycznego sklepu, takiego jak na przykład AkumulatorSklep.pl, w którym można dodatkowo liczyć na fachowe porady.

[an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive]