Jak wybrać najlepsze książki prawnicze?

Gdybyśmy czerpali wiedzę jedynie z amerykańskich filmów, wiedzielibyśmy, że każdy student prawa wszędzie chodzi z książkami prawniczymi, na które wydaje prawie całe swoje przychody. Polska rzeczywistość to oczywiście nie amerykański film, ale wbrew pozorom, sytuacja z filmu nie odbiega tak naprawdę od tego, co widzimy w okolicy każdego z wydziałów prawa na polskich uczelniach. Laikowi mogłoby się wydawać, że problemu nie ma. Przecież wszystkie ustawy można znaleźć na stronach rządowych i w innych, ogólnodostępnych miejscach. Jest to prawda, jednak okazuje się, że wartościowe książki dają czytelnikom nieporównanie większy zakres wiedzy niż sam, suchy tekst aktu prawnego, gdzie często nie ma co liczyć ani na tekst jednolity, ani na jakikolwiek komentarz do poszczególnych artykułów.

Na co zwracać uwagę, wybierając książki prawnicze?

Mimo że nie powinniśmy stawiać sztucznych barier wejścia na rynek książek prawniczych dla nowych wydawców, to praktyka mówi jedno. Jest wiele serii wydawniczych, które mają tak dobrą renomę, że nawet jeśli będziemy korzystać z innych źródeł, to zawsze warto je mieć, nawet jeśli tylko po to, by zweryfikować tezy z naszych książek.

Na co zwracać uwagę, wybierając książki prawnicze?

Mimo że nie powinniśmy stawiać sztucznych barier wejścia na rynek książek prawniczych dla nowych wydawców, to praktyka mówi jedno.

Które więc książki prawnicze dla studentów warto kupić? Spójrzmy na to, z jakich wydawnictw korzystają wykładowcy prawa. Na ogół jest to dość wąskie grono publikacji. Spokojnie możemy w nie zainwestować, tym bardziej że pewne oswojenie się z ich strukturą ułatwi nam później również lepsze zrozumienie kolejnych wydawnictw z serii. Jadnak nie zawsze to, co najbardziej się podoba większości, spodoba się również nam. Może się zdarzyć, że np. nie będzie nam odpowiadał język komentarza, czasem zastosowany przez wydawnictwo układ książki, czytelność wybranej czcionki, a nawet format.

Jak zatem samodzielnie wybierać książki prawnicze?

Nie da się tego zrobić bez spędzenia dłuższego czasu w księgarni lub w uczelnianej bibliotece. Warto jednak poświęcić ten czas – nie będzie on raczej uznany za stracony, skoro od właściwego naszego dopasowania z książką może zależeć powodzenie zarówno na egzaminie, jak i w dalszym życiu zawodowym.

Jak zatem samodzielnie wybierać książki prawnicze?

Nie da się tego zrobić bez spędzenia dłuższego czasu w księgarni lub w uczelnianej bibliotece.

Wybierzmy więc jakieś zagadnienie prawne i pamiętając o nich – spójrzmy jak omawiane jest w różnych książkach. Zwróćmy uwagę na to, jak szybko jesteśmy w stanie znaleźć właściwy fragment w książce. Wbrew pozorom czas może być czasem niezmiernie cennym. Gdy już znajdziemy to, co chcieliśmy, to sprawdźmy, czego się możemy dowiedzieć. Wartościowe książki prawnicze to przecież nie tylko przedruk ustaw. W ten sposób możemy stosunkowo łatwo wybrać książkę najlepszą dla nas.

Zapisz

[an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive]