Jak wybrać projektor do kina domowego?

Projektory multimedialne kojarzone są przede wszystkim ze szkołą, biurem, konferencjami czy też różnego typu eventami, jednakże coraz więcej osób decyduje się na zakup projektora do kina domowego. Źródłem sygnału, dzięki któremu rzutnik wyświetla obraz, może być także tuner satelitarny, kamera, konsola do gier czy komputer. Z całą pewnością można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o zakup projektorów multimedialnych, ale pojawia się pytanie – na jakie paramenty zwrócić szczególną uwagę?

Dobrej jakości sprzęt multimedialny do salonu, czyli jak wybrać projektor do kina domowego?

Praktycznie w każdym salonie znajduje się różnego typu sprzęt multimedialny. Jedni stawiają na telewizory, a inni wybierają nowoczesny projektor do kina domowego. Oba te rozwiązania mają oczywiście swoje wady i zalety. Decydując się na zakup projektora multimedialnego, należy najpierw określić swoje indywidualne potrzeby, oczekiwania i możliwości finansowe. Na rynku dostępne są zarówno tańsze i droższe urządzenia, jak również modele mniej lub bardziej funkcjonalne.

sprzęt multimedialny

Kluczowymi parametrami są obsługiwany przez projektor format obrazów, rozdzielczość, kontrast, jasność, żywotność lampy oraz złącza. Znaczenie ma także odległość od ekranu i technologia wyświetlania obrazów oraz liczba osób w pomieszczeniu i cel projekcji.

  • Rozdzielczość – dobrej jakości projektor jest w stanie wyświetlić bezproblemowo filmy w natywnej rozdzielczości 4k, ale trzeba liczyć się z koniecznością wdania sporej sumy na takie urządzenie. Do użytku domowego powinien wystarczyć projektor Full HD albo nawet jeszcze tańsze urządzenie qHD o rozdzielczości 1280×800.
  • Technologia 3D – dla miłośników nowoczesnego kina polecanymi projektorami są modele 3D.
  • Łączność bezprzewodowa – w celu pozbycia się problemów z masą platających się kabli, warto zainwestować w projektor bezprzewodowy, wspierający technologię DLNA. Dzięki temu można streamingować wideo z każdego urządzenia pracującego w owym standardzie.
  • Głośność – jeśli urządzenie ma pracować wydajnie, to musi być wyposażone w dobry układ chłodzenia. Szybkoobrotowe wentylatory jednak generują uciążliwy podczas oglądania filmów szum, dlatego też zaleca się wybrać jak najcichsze projektory.
  • Żywotność – w przypadku projektorów najczęściej wymianie podlega lampa. Im dłuższa będzie zatem jej żywotność, tym na mniejsze koszty eksploatacyjne można liczyć.
  • Metraż pomieszczenia – podczas wybierania projektora należy zwrócić uwagę na metraż pomieszczenia, w którym będzie on używany. W przypadku tradycyjnych projektorów konieczne jest zachowanie nawet czterometrowego dystansu od ekranu w celu otrzymania kinowej przekątnej obrazu. Z kolei urządzenia Ultra-Soft mogą być zamontowane w odległości jednego metra od ekranu i ukryte dodatkowo we wnęce sufitowej.

Projektor LCD czy DLP?

Najpopularniejszymi technologiami przetwarzania obrazu są rozwiązania LCD i DLP. Chociaż z wyglądu projektory LCD i DLP prawie się nie różnią, to jednak wybór technologii wpływa na specyfikę i jakość generowanego obrazu. Jeśli komuś zależy na łagodnym i bardzo stonowanym obrazie, to powinien postawić na projektor DLP. Urządzenia te charakteryzują się także mniejszą wagą i rozmiarami. Na korzyść technologii DLP przemawia również bardzo dobra reprodukcja beli i czerni oraz mniej widoczne pojedyncze piksele. Osoby preferujące obraz bardziej nasycony kolorami powinny z kolei zdecydować się na projektory LCD, które generują jaśniejszy obraz.

[an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive]
[an error occurred while processing this directive]